24 листопада 2017, 10:07

Олександр Домбровський: «Українцям потрібно дати можливість скористатися програмами енергоефективності».

Олександр Домбровський: «Українцям потрібно дати можливість скористатися програмами енергоефективності»Одним із ключових показників успішного розвитку будь-якої країни, її економіки, науки, соціокультурного статусу у сучасному світі є ефективне використання енергії. Знижувати енергоємність своєї економіки, підвищувати енергоефективність у всіх сферах – це питання надзвичайно актуальне для України, - переконаний Олександр Домбровський, Перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки.

Парламентарій вважає, що нині українцям необхідно дати можливість скористатися програмами енергоефективності, які запроваджені в державі:

Протягом 2014-2017 рр. в нашій країні  успішно реалізується Державна цільова економічна програма енергоефективності й розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2017 роки. Реалізація Програми стала одним із стрижневих механізмів виконання Національного плану дій з енергоефективності на період до 2020 року, який передбачає забезпечення економії кінцевого споживання енергії до 2020 року на 9%.

Виконання Програми дозволить забезпечити соціальне сприйняття тарифної реформи, не допустити енергетичну бідність населення та, відповідно, зменшити тиск на державний бюджет в частині видатків на субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. У свою чергу, стимулювання впровадження енергоефективних заходів у житлових будівлях – це важливий фактор стимулювання будівельної галузі та суміжних із нею.

Проте, законопроектом №7000 від 15.09.2017 «Про Державний бюджет України на 2018 рік» на реалізацію Програми передбачено річне фінансування в обсязі всього 400 млн грн, а також 400 млн грн на функціонування Фонду енергоефективності. Законопроект було ухвалено в першому читанні. Звертаю увагу, що у 2016 році на заходи Програми, фактично, було  відшкодовано 860,7 млн грн, у 2017 році (прогноз до кінця року) – 832,4 млн грн. Натомість,  реальна потреба у фінансуванні Програми на період 2018-2020 роки (ця Програма  дозволить у збалансований спосіб задовільнити зростаючий попит населення на «теплі» кредити та створити реальну можливість для громадян скоротити споживання паливно-енергетичних ресурсів і знизити витрати на них) складає по 1,972 млрд грн щорічно.

Узимку минулого року в Державному бюджеті на 2017 рік на житлові субсидії для населення було закладено 52 млрд грн. Однак даних ресурсів не вистачило, і уряду довелося додавати кошти, в результаті було виділено понад 71 млрд грн на субсидії. В проекті закону «Про Державний бюджет України на 2018 рік» на фінансування субсидій закладено майже 58 млрд грн.

Між тим, субсидії нічого не міняють: просто замість людей платить держава. Субсидії, безумовно, працюють на соціальний аспект, але дуже однобічно. Менше з тим, субсидії пригнічують ініціативу людей до енергозбереження. Через субсидії громадяни, по суті, усуваються від боротьби за енергозбереження. 

Торік під час бюджетного процесу я наголошував на засіданні Кабміну на важливості цих проблем. На жаль, мій тодішній виступ досі залишається актуальним:

Тому вважаю за доцільне  внести зміни до проекту Державного бюджету України на 2018 рік, а саме – збільшити видатки за КПКВК 2754060 “Реалізація Державної цільової економічної програми енергоефективності” на 1 572 млрд грн. Нині Кабінет Міністрів України за участю уповноважених представників комітету Верховної Ради, до предмета відання якого належать питання бюджету, готує та подає до парламенту проект закону про Державний бюджет України на наступний рік для його розгляду в другому читанні.  У зв’язку з цим я надіслав депутатські звернення до Прем’єр-міністра України та Комітету Верховної Ради України з питань бюджету з проханням під час підготовки проекту Закону про державний бюджет України на 2018 рік до другого читання розглянути можливість передбачення фінансування бюджетної програми КПКВК 2754060 “Реалізація Державної цільової економічної програми енергоефективності” в обсязі 1,972 млрд грн.