21 липня 17:02
20 липня відбулась презентація програми «Хакатон вугледобувних міст. Видобувай нові ідеї!» докладніше
15 липня 13:57
Прийнято Закон про спрощення приєднання до електричних мереж для малого і середнього бізнесу докладніше
15 липня 12:23
Андрій Герус назвав основні пріоритети для української енергетичної галузі докладніше
14 липня 15:38
Прийнято Закон про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу (3508-д) докладніше
09 липня 11:55
Онлайн трансляція засідання Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. 13 липня 2021 року початок о 15:05. посилання...
08 липня 15:31
Інтеграція українських та європейських енергетичних ринків. Пресреліз українсько-словацького енергетичного форуму докладніше
06 липня 08:31
Онлайн трансляція УКРАЇНСЬКО-СЛОВАЦЬКОГО ЕНЕРГЕТИЧНОГО ФОРУМУ. 06 липня 2021 року, початок о 09:30 докладніше
01 липня 11:15
Парламент прийняв за основу законопроект про обов'язкове використання біопалива в бензинах з 1 травня 2022 року докладніше
19 січня 2021, 17:28

Розвиток конкуренції забезпечить справедливі ціни на газ - Андрій Герус

 

Андрій Герус, під час дискусії на тему: «Чи продовжить Україна реформу ринку газу?», організованою спільнотою «Energy Club», розповів про причини, які призвели до зростання ціни на газ для населення. 

За словами Голови Комітету, великою проблемою для країни постала відсутність конкуренції на роздрібному та оптовому ринку. 

«В основному облгаззбути контролюють в кожній області 90% своїх споживачів, адже через недостатню поінформованість споживачі не змінюють свого постачальника. На оптовому ринку лібералізації також не відбулося і також через ринкову владу. Питання конкуренції не виникало, коли ціни для населення були регульовані, але коли регулювання знялось - ця проблема з'явилася».

В результаті, при сезонному зростанні ринкових цін на газ в Європі, українці отримали стрімке зростання цін на газ в більшості областей. При чому ціни сформувались різні, що, на думку Андрія Геруса, дало відчуття несправедливості. Наприклад, в Кіровоградській області ціна на газ 7,7 грн за куб.м., а в області поряд – 9,9 грн за куб.м.

Голова Комітету заявив, що стрімке зростання ціни для кінцевого споживача могло загрожувати дискредитацією ринку газу в Україні в цілому. Крім того, це призвело б до великих неплатежів, адже механізм субсидій не міг би так швидко відреагувати. Також, за словами Андрія Геруса, цю ситуацію почали використовували проросійські сили для того аби політично дестабілізувати країну.

«Виходячи з тих обставин що склалися, потрібно було реагувати, - сказав Голова Комітету, - прийняте рішення - тимчасове і діятиме воно до кінця опалювального сезону».

Андрій Герус зазначив, що весною актуальність питання щодо ціни газу впаде, однак щоб воно не актуалізувалося в жовтні-листопаді знову, необхідно провести інформаційну роботу щодо зміни постачальника, посилили конкуренцію на роздрібному та оптовому ринку, запровадити механізми розвитку біржової торгівлі газу. 

«Потрібно щоб ринок достатньо розвинувся за ці, практично, 6 місяців між опалювальними сезонами, щоб ми без криз провели наступну зиму».

Вкінці виступу Андрій Герус ще раз наголосив на тому, що державне регулювання ціни є вимушеним та тимчасовим кроком, однак дозволить вирішити поточну проблему і повернутися до розбудови конкурентного ринку газу.