25 квітня Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки спільно з Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) провели «круглий стіл» на тему: "Енергетичні субсидії в Україні та перші результати реформи".

2В заході взяли участь Перший заступник голови Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Олександр Домбровський, Віце-прем'єр-міністр України Геннадій Зубко,  директор Секретаріату  Європейського Енергетичного Співтовариства Янез Копач, народні депутати України, посадовці ключових міністерств, представники міжнародних організацій, наукових установ та інші сторони, зацікавлені в обговоренні реформи енергетичних субсидій в Україні.

На круглому столі представниками ОЕСР був презентований звіт «Інвентаризація енергетичних субсидій в країнах Східного партнерства ЄС: Україна», під час підготовки якого було використано значний обсяг даних з відкритих джерел та наведено аналіз поточного стану справ та механізмів надання енергетичних субсидій. За методологією ОЕСР поняття енергетичних субсидій є значно ширшим, аніж покриття житлово-комунальних витрат малозабезпечених верств населення, та включає як прямі бюджетні трансферти виробникам та споживачам енергетичних ресурсів, так і податкові пільги, перехресне субсидування в електроенергетиці та інші механізми державної підтримки.

Промовці дійшли висновку, що енергетичні субсидії мають тенденцію непропорційно накопичуватися серед багатих і найвпливовіших членів суспільства, тим самим збільшуючи прибуток для пов'язаних з ними інвесторів або галузей. Стимулювання або використання викопних палив замість більш чистих альтернатив призводить до зростання викидів парникових газів. 

Олександр Домбровський наголосив на тому, що ми повинні прийти до оптимальної моделі енергетичного ринку України та субсидування із чесними та прозорими умовами. Таку позицію підтримав і Віце-прем’єр-міністр України, Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко, який зазначив, що витрачання з бюджету коштів на оплату субсидій має бути ефективним, а інвестиції держави в програми енергоефективності та енергозбереження необхідно щороку збільшувати.

3Олександр Домбровський також розповів учасникам про детальну інвентаризацію всіх енергетичних субсидій в Україні: Державна підтримка як виробництва, так і споживання викопних палив сягнула 202,8 млрд грн у 2014 та 153,2 млрд грн —  у 2015 р. Це понад 25% видатків державного бюджету України та майже 8% — ВВП. Щоб ми розуміли, ці кошти забирають з бюджету вчителів, лікарів, працівників культури та пільговиків. Це величезна частина бюджету та колосальні ресурси, якими ми повинні навчитися правильно користуватися.

Парламентарій визначив основні завдання перед стейкхолдерами енергетичної галузі: Ми повинні прийти до оптимальної моделі енергетичного ринку України. Наше завдання – сформувати прозорий, конкурентний та чесний енергетичний ринок із зрозумілими правилами гри, які повинні захистити споживача. В основі нової моделі енергетичного ринку повинні стояти інтереси простого споживача, а не генерації. Необхідно переорієнтувати бюджетні видатки: фінансові ресурси мають інвестуватися в енергоефективні заходи та модернізацію, а не «проїдатися» в процесі енергетичної генерації. Вважаю, що новий уряд має всі шанси, щоб виправити дану ситуацію.

В свою чергу, Олексій Рябчин на правах модератора «круглого столу» підняв важливе питання стосовно ефективності використання коштів платників податків на енергетичні субсидії та прозорості ресурсної політики держави. Він зазначив, що при підвищенні тарифів не знижено втрати в мережах, не забезпечено обліку, громадяни позбавлені можливості самостійно коригувати рівень споживання ресурсів, тарифна політика недостатньо прозора. Урядом було ініційовано досить агресивну кампанію по поясненню доступності субсидій, такої ж інформаційної кампанії про заходи енергоефективності і енергозбереження немає. Народний депутат України зазначив, що актуальність такого круглого столу продиктована не в останню чергу підписаною 22 квітня Паризькою угодою та висловив надію, що професійне обговорення повинно зменшити рівень маніпуляцій на темі субсидування.

Учасники круглого столу дійшли згоди щодо того, що енергозбереження має бути невід’ємною складовою державної політики субсидування, а також погодилися у тому, що Комітет Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки може стати майданчиком не тільки для подальшої роботи зацікавлених сторін в питанні реформування енергетичних субсидій, а й забезпечуючи контрольну  функцію парламенту сприяти посиленню ефективної роботи центральних органів виконавчої влади у цьому напрямку.

 

https://youtu.be/3JrY6OaOjDA

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

03 травня 2024 12:56
02 травня 2024 18:00
29 квітня 2024 12:55
23 квітня 2024 16:17
22 квітня 2024 15:36
19 квітня 2024 15:34
18 квітня 2024 17:53
15 квітня 2024 16:25
09 квітня 2024 13:50
05 квітня 2024 12:29