Єврокомісія пропонує обмежити ціну на російський газ, путін назвав таку ідею «дурною»

07 вересня 2022, 15:01

Єврокомісія пропонує обмежити ціну на російський газ та запровадити командно-контрольний розподіл газу серед країн в разі надзвичайної ситуації з поставками газу.

 

Обговорення граничних цін активізувалося у відповідь на зупинку газпромом постачання газу до Європи трубопроводом «Північний потік – 1», а також у зв’язку зі зростанням біржової ціни на газ. Наприклад, 26 серпня, біржова вартість газу у Європі сягнула 3517 доларів – це найвища зафіксована за весь час спостережень ціна.

 

2 вересня президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила: «Я твердо впевнена, що настав час для встановлення цінового обмеження для трубопровідного російського газу, що йде до Європи». За її словами, путін використовує газ в якості шантажу, тому гранична ціна необхідна, щоб дати відсіч спробам президента росії маніпулювати європейським енергетичним ринком.

 

Як повідомляє інформаційне агентство Bloomberg, в документі Європейської комісії йдеться, що цінове обмеження повинно бути таким, щоб росія опинилася в гіршому стані від припинення поставок газу, ніж від дотримання ліміту ціни. За інформацію, гранична ціна буде грунтуватися на тій ціні, яка діяла з 2010 по 2020 роки. Тобто в діапазоні від 5 євро до 35 євро/МВт-год або приблизно 50-350 євро за тисячу кубометрів.

 

Натомість президент росії володимир путін, виступаючи на економічному форумі у 
Владивостоці в середу
, назвав європейську ідею обмеження ціни на російський газ
«дурною»
. Він також повідомив, що це цінове обмеження лише призведе до
зростання цін
, адже світовий попит на російський газ є високим.
 
Путін також заявив, що росія вже має домовленості щодо продажу газу Китаю через 
Монголію
, тому проблем з продажем енергетичних ресурсів рф не матиме, а отже
скоротити шляхом санкцій надходження в бюджет Європі не вдасться.
 

Хоча, як повідомляє Bloomberg, припинення газопостачання в Європу може коштувати російському бюджету 6,6 мільярда доларів на рік у вигляді втрачених податкових надходжень.

 

Зазначається, що документ, який було надано 30 серпня на розгляд російського уряду, «змальовує набагато жахливішу картину, ніж зазвичай роблять чиновники у своїх оптимістичних публічних заявах».