29 листопада 21:15
Для відновлення енергосистеми Україна має свої резерви та отримує допомогу від міжнародних партнерів – Андрій Герус докладніше
26 листопада 16:06
На вихідних відключення електроенергії будуть коротшими – Андрій Герус докладніше
24 листопада 10:30
Де Україна бере обладнання для відновлення енергосистеми після ракетних обстрілів рф? докладніше
22 листопада 11:30
23 листопада о 15:00 відбудеться круглий стіл на тему: "Технічні можливості і практична реалізація проектів розподіленої енергогенерації (генерації, наближеної до споживача) в Україні" докладніше
19 листопада 13:22
Енергетичний комітет провів виїзний круглий стіл щодо відновлення пошкодженої енергетичної інфраструктури Харківщини докладніше
16 листопада 16:22
Парламент прийняв у другому читанні низку законопроектів, які стосуються діяльності у сфері використання ядерної енергії докладніше
15 листопада 10:04
Більше половини потужності ХАЕС економлять українці, зменшуючи споживання електроенергії – Андрій Герус докладніше
08 листопада 10:45
У разі відсутності ракетних ударів, ситуація з електроенергією з наступного тижня покращиться – Андрій Герус докладніше
07 грудня 2020, 14:35

Директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства презентував Комітету щорічний звіт щодо впровадження реформ в енергетичній галузі

 

Директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства Янез Копач в режимі відеоконференції презентував членам Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг та запрошеним звіт щодо впровадження реформ в енергетиці.

 

До участі у заході були запрошені члени Комітету, представники Секретаріату Енергетичного Співтовариства, Комітету Верховної Ради з питань інтеграції України з Європейським Союзом, Міністерства енергетики України та НКРЕКП.

 

В своїй презентації на тему: «Шлях України до європейської енергетичної інтеграції: старі та нові виклики» (Ukraine’s path towards European energy integration: old and new challenges) Янез Копач зазначив, що згідно оцінки Енергетичного Співтовариства, Україна посіла друге місце у загальному рейтингу країн-учасниць Енергетичного Співтовариства за рівнем імплементації європейського законодавства із загальною оцінкою 61%, поступаючись лише Чорногорії з рівнем імплементації 69%.

 

 

За словами директора Секретаріату Енергетичного Співтовариства, впровадження європейського законодавства в газовій галузі Україна майже завершила. Прийняття законів про ринок природного газу та про анбандлінг НАК «Нафтогаз Україна» стало ключовим у реформуванні газового сектору, однак Україна має звернути увагу на домінуюче становище «Нафтогазу» на оптовому та роздрібному ринку аби завершити цей процес на 100%.

 

Говорячи про галузь електроенергетики, Янез Копач зазначив: «Україна єдина країна, яка одночасно, в один день, запустила такі сегменти ринку як: ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу наперед», внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок. Деякі питання лишились відкритими, проте не можна не відзначити цей прогрес».

 

На інтеграційному шляху до європейського електроенергетичного сектору, за висновками Секретаріату Енергетичного Співтовариства, Україні необхідно: провести сертифікацію оператора системи передачі «Укренерго», змінити положення про суспільні обов’язки (PSO) та схему підтримки виробників альтернативної енергетики, переглянути роздрібні ціни для населення, переглянути обмеження на ринку електричної енергії, запровадити стандартні двосторонні контракти, забезпечити існування повноцінного ринку допоміжних послуг та балансуючого ринку.

 


Окремо Янез Копач наголосив на необхідності забезпечення незалежного статусу Регулятора (Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг).

 

«НКРЕКП діє як центральний орган виконавчої влади, утворений Кабінетом Міністрів України – це є явним порушенням аcquis», - зазначив він та додав, що Україна протягом найближчого часу має внести відповідні зміни до Конституції України для відновлення незалежного статусу Регулятора.

 

Для діяльності енергетичної сфери є також важливою робота Антимонопольного комітету. Секретаріат Енергетичного Співтовариства звернувся до АМКУ із закликом про посилення роботи в напрямі розслідування зловживань в секторі електроенергетики.

«Зелену» енергетику керівник Секретаріату Енергетичного Співтовариства назвав «окремою українською історією».

 

За його словами, «зелений» тариф в Україні був надто привабливим і це породило появу великої кількості виробників «зеленої» енергії, яким зараз прийшов час оплачувати дохідність.

 

 

«Зелений» тариф, який був прийнятий в Україні, не є загальноєвропейською практикою, для вирішення проблеми із ВДЕ Янез Копач рекомендує змінити діючу схему підтримки «зелених» та запровадити аукціони.

 

Також, у своїй презентації Янез Копач наголосив на першочерговій необхідності прийняття законів про мінімальні запаси сирої нафти та нафтопродуктів, про енергоефективність,  про використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту.

 

Під час презентації народні депутати та представники центральних органів виконавчої влади мали змогу поставити запитання Янезу Копачу щодо внутрішніх та зовнішніх аспектів реформування енергетичної галузі.

 

Секретаріат Енергетичного Співтовариства високо оцінює здатності України у реформуванні енергетичної галузі та очікує, що наступного року показники імплементації європейського законодавства будуть наближені до стовідсоткових.

 

Ознайомитись з повним змістом звіту Секретаріату Енергетичного Співтовариства можна за посилання: https://bit.ly/3o7pj2K, презентація директора Секретаріату у прикріпленому файлі.

Презентація