06 червня 10:25
Комітет відвідав об’єкти Укрнафти та провів виїзне засідання щодо стану та перспектив нафтовидобутку в Україні докладніше
01 червня 09:23
ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦІЯ Виїзного засідання Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Початок 01 червня 2023 року о 10:00(можливі зміни) посилання...
23 травня 15:39
Анонс: 24 травня о 16:00 у Комітеті відбудеться обговорення проекту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та зеленої трансформації енергетичної системи України (9011-д) посилання...
19 травня 14:37
Інформуємо про завершення періоду збору поправок і пропозицій до законопроекту про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та зеленої трансформації енергетичної системи України (реєстр. №9011-д), в рамках підготовки його до другого читання. Порівняльна таблиця з поданими правками до ЗП №9011-д надається для ознайомлення. посилання...
18 травня 12:05
Підсумки засідання робочої групи з моніторингу виконання Закону України «Про ринок природного газу» та державного регулювання ринку природного газу докладніше
16 травня 18:22
РЕЛІЗ круглого столу щодо формування мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів в Україні докладніше
15 травня 12:42
Онлайн трансляція Круглого столу на тему: «Законодавчі пропозиції щодо формування мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів в Україні», 15 травня 2023 року, початок о 14:00 посилання...
11 травня 18:38
Масові відключення електроенергії влітку малоймовірні – Голова Енергетичного комітету Андрій Герус докладніше
03 травня 2023, 09:35

Парламент підтримав у першому читанні законопроект щодо стимулювання розвитку зеленої генерації

Верховна Рада підтримала доопрацьований проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення енергетичної безпеки та зеленої трансформації енергетичної системи України».

 

Метою законопроекту є розвиток відновлювальної енергетики в Україні, стимулювання розподіленої генерації для стабільнішої роботи енергосистеми під час війни та надання енергетикам додаткових сучасних інструментів для роботи на ринку.

 

Доопрацьований проект закону 9011-д передбачає:

 

• Гарантії походження «зеленої» електроенергії. Це дієвий інструмент, який дозволить уникнути додаткового оподаткування українських товарів при ввезені до країн ЄС із 2026 року. Адже гарантії походження підтвердять «зелений» статус тієї української електроенергії, яка виробляється з відновлювальних джерел (сонце, вітер, біомаса, біогаз, ГЕС) і звільнять від ввізного податку вироблені з її використанням товари.

 

  Право (не обов’язок) виробникам «зеленої» електроенергії самостійно продавати свою електричну енергію на ринку, а доплату здійснюватиме ДП «Гарантований покупець». Доплата визначається як різниця між «зеленим» тарифом і ринковою ціною (так званий Feed-in-Premium). Таким чином, виробники з ВДЕ матимуть право самостійно працювати в ринку, і це сприятиме розвитку ринку, збільшить кількість гравців на ринку та покращить конкуренцію.

 

• Додатковий стимул для розподіленої генерації на стороні споживача – механізм самовиробництва. Запроваджується можливість для споживачів встановлювати у себе об’єкти електрогенерації, а неспожиті надлишки електроенергії можна буде відпускати в мережу по вільних ринкових цінах. Таким чином, підвищується стійкість енергосистеми завдяки збільшенню кількості генеруючих установок. Очікується поява сотні нових об’єктів генерації по всій країні. Із 2030 року у механізм самовиробництва зможе додаватися лише «зелена» генерація (але зможуть працювати всі об’єкти, які були запущені раніше).

 

• Збереження стимулів для ВЕС, малих СЕС до кінця 2023 року та довгострокове збереження стимулів для малих домашніх СЕС. Запровадження опції Net Billing для домогосподарств.

 

• Право (не обов’язок) об’єктів ВДЕ продавати електроенергію на сусідні підприємства за договірними цінами у періоди аварійних або планових обмежень у енергосистемі.

 

• Можливість інвесторам встановлювати генерацію на території підприємств-споживачів із подальшим постачанням електроенергії для потреб цих підприємств за договірними цінами.

 

• Можливість для ДП «Гарантований покупець» здійснювати експорт української «зеленої» електроенергії (на загальноринкових умовах). За рахунок виручених від експорту коштів частково покриватиметься оплата «зеленого» тарифу. Це допоможе ефективніше продавати електроенергію у період профіцитів.