Артуром Лорковскі було визначено основні ключові досягнення України у минулому році, зокрема:

️прийнято Національний план з енергетики та клімату;

️прийнято Закон України «Про основні засади державної кліматичної політики» із встановленими цілями до 2030 року та кліматичною нейтральністю до 2050 року;

️«Укренерго» приєдналося до механізму міждержавної компенсації (МТК) з 1 липня 2024 року;

️створено електронний реєстр Гарантій походження електроенергії, виробленої з відновлювальних джерел енергії (далі - ВДЕ) та запроваджено процес їх видачі Регулятором;

️усі сегменти ринків продовжують працювати, незважаючи на значну шкоду, завдану українській енергосистемі російською військовою агресією.

та основні завдання перед Україною:

️ транспозиція Інтеграційного пакету з електроенергетики має бути прискорена;

️гармонізація національного податкового законодавства з чинним законодавством ЄС для забезпечення об’єднання українського ринку електроенергії з єдиним ринком електроенергії ЄС;

️впровадження довгострокового розподілу пропускної спроможності на кордонах між ЄС та Україною;

️впровадження вторинного законодавства щодо критеріїв сталості для рідкого біопалива/біогазу;

️впровадження Дорожньої карти з відновлюваної енергетики, розробленої Секретаріатом Енергетичного Співтовариства;

️впровадження Дорожньої карти щодо відокремлення надбавки до тарифу на ВДЕ від тарифу на передачу;

️імплементація Дорожньої карти ринку природного газу, розробленої Секретаріатом Енергетичного Співтовариства;

️сприяння роботі над перенесенням the Electricity Integration Package (EIP) та повна відповідність законодавству ЄС.

 

Основні аспекти презентації:

ЕНЕРГЕТИКА

·        Оптовий ринок – не зважаючи на значні збитки, завдані українській енергосистемі  продовженням російської військової агресії, усі сегменти ринку продовжують працювати.

·        Роздрібний ринок – необхідність повністю транспонувати Директиву ЄС 2019/944 щодо електроенергії.

 

ГАЗ

·        Оптовий ринок – прогрес реформування оптового ринку газу досягнутий в минулому році було припинено з початку агресії.

·        Роздрібний ринок – схема ПСО впливає на широке коло споживачів газу, ціни на газ не відображають ринкових цін, що призводить до накопичення боргів.

ДЕКАРБОНІЗАЦІЯ

·        Законом України «Про основні засади державної кліматичної політики» визначено основні засади державної кліматичної політики із встановленими цілями до 2030 року та кліматичною нейтральністю до 2050 року.

ВДЕ

·        Створено електронний реєстр Гарантій походження електроенергії, виробленої з відновлювальних джерел енергії (далі - ВДЕ) та запроваджено процес їх видачі Регулятором;

·        Загальна мета досягнення 27 % частки відновлювальної енергії у валовому кінцевому споживанні відповідно до прийнятого the National energy and climate plans (NECP) відповідає меті до 2030 року, встановленій Енергетичним Співтовариством.

·        Для повної відповідності вимогам the renewable energy (REDII) всі аспекти критеріїв стійкості та зниження викидів парникових газів для біопалива та палива з біомаси мають бути перенесені в українське законодавство.

ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ

·        Законодавство України про енергоефективність значною мірою узгоджено з оновленою Директивою з енергоефективності.

ТОРГІВЛЯ ВИКИДАМИ (MRV)

·        Україна працює над довгостроковою стратегією внесення змін до національної ETS, щоб вона відповідала вимогам Директиви EU ETS.

 

ЕНЕРГОБЕЗПЕКА

·        Безпека електропостачання – Регламент ЄС 2019/941 не транспоновано.

·        Безпека постачання газу – Регламент ЄС 2017/1938 не транспоновано.

·        Безпека постачання нафти – Верховною Радою України було прийнято Закон України щодо мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів. Повне досягнення цільового обсягу запасів очікується протягом 8 років.

ВПЛИВ НА ДОВКІЛЛЯ

·        Прийнято Національний план з енергетики та клімату.

 

Також у своїй Презентації Артур Лорковскі оприлюднив результати роботи Фонду енергетичної підтримки України, що управляється Секретаріатом Енергетичного Співтовариства, який було створено у 2022 році для відновлення критичної енергетичної інфраструктури України, в умовах широкомасштабних відключень та перебоїв у постачанні електроенергії внаслідок російських атак.

Станом на кінець грудня 2024 року сума внесків у фонд перевищила 1 млрд євро, наданих 30 донорами, включно з шістьома компаніями та недержавними організаціями. 

Внески до Фонду дали можливість фінансувати договори поставки для 56 енергетичних компаній, розташованих у 21-му регіоні України, придбати обладнання для розподіленої генерації, а також закупити необхідне обладнання для централізованого теплопостачання великих міст.

Переглянути презентацію можна за посиланням.


 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

01 липня 2025 15:15
25 червня 2025 17:51
25 червня 2025 10:18
17 червня 2025 15:15
16 червня 2025 16:32
05 червня 2025 09:34
05 червня 2025 09:23
21 травня 2025 16:47
14 травня 2025 14:00
06 травня 2025 15:03