Під головуванням Бориса Будки, Голови Комітету Європейського парламенту з питань промисловості, досліджень та енергетики, члени Європейського парламенту та парламентарі від Договірних сторін Енергетичного Співтовариства обговорили ключові питання енергетики.

«Прийняття законодавства ЄС – це шлях до того, щоб зробити енергетику «чистою» і доступною. Пакет інтеграції електроенергетики та Директива про відновлювану енергетику мають вирішальне значення для їх трансформації у  переваги для громадян нашого регіону», – зауважив Директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства Артур Лорковскі.

Перша сесія пленуму була зосереджена на збереженні доступності електроенергії для підтримки економіки та захисту домогосподарств. Парламентарі виступили за впровадження Пакету інтеграції електроенергетики на практиці, що дасть змогу розширити транскордонну торгівлю електроенергією, покращити конкуренцію на ринку, підтримати стабільність цін та захистити вразливих споживачів.

Голова Комітету Андрій Герус у своєму виступі повідомив, що внаслідок російських атак у 2022-2024 роках було знищено понад 10 ГВт генерації. Найбільше шкоди було завдано тепловим електростанціям, гідрогенерації, а також підстанціям оператора системи передачі «Укренерго». Російська стратегія полягає в тому, щоб відключити споживачів від генерації, знищивши підстанції та мережі.

Внаслідок цього в 2023 і 2024 роках відбулося підвищення тарифів на електроенергію для домогосподарств. Основна частина доходів від підвищення тарифів надходить державним компаніям, зокрема НАЕК Енергоатом та Укргідроенерго, з метою компенсації різниці між ринковими та соціальними цінами на електроенергію за механізмом PSO (обов’язки щодо надання послуг, що становлять загальносуспільний інтерес).

«Інтеграція українського ринку електричної енергії з європейським ринком є важливим кроком, що дасть можливість зробити ціни більш доступними в майбутньому. Тому головним пріоритетом для Комітету є законопроект про об’єднання ринків (Market Coupling). Конкуренція - це ключ до доступних цін та якості для кінцевих споживачів електроенергії» - зауважив Андрій Герус.

На другій сесії пленуму відновлювана енергетика була висвітлена як головний рушій енергетичного переходу регіону. Учасники пленуму зазначили, що досягнення цієї мети вимагатиме інвестицій в інфраструктуру, кращих регуляторних практик і схем підтримки відповідно до Директиви про відновлювану енергетику.

Україна розробила стратегію побудови розподіленої генерації для забезпечення кінцевих споживачів. У 2024 році було збудовано 1 ГВт потужностей нових відновлюваних джерел енергії. Це - 900 МВт сонячної енергії та 100 МВт вітрової. В наступні три роки очікуємо запуск понад 1 ГВт сонячної генерації та 2 ГВт вітрової. Враховуючи такі тенденції, Україні знадобляться додаткові високоманеврені потужності, газові турбіни і накопичувачі енергії.

Прикладом малої розподіленої генерації є проекти зі встановлення сонячних панелей на дахах лікарень, завдяки підтримки європейської спільноти.

На завершення виступу Андрій Герус висловив вдячність країнам ЄС та Фонду підтримки енергетики України Енергетичного Співтовариства які беруть участь у таких проектах.

В свою чергу Артур Лорковскі подякував за плідну дискусію та зазначив, що Україна, незважаючи на війну, зосереджується на реконструкції, відбудові генерації та просуванні відновлюваних джерел енергії.

Борис Будка подякував українській делегації за можливість взяти участь у дискусії і наголосив на відкритості Європейського Парламенту задля реформ лібералізації ринку.

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

05 червня 2025 09:34
05 червня 2025 09:23
04 червня 2025 11:06
21 травня 2025 16:47
14 травня 2025 14:00
06 травня 2025 15:03
25 квітня 2025 10:14
22 квітня 2025 14:14
17 квітня 2025 10:39
11 квітня 2025 15:26