Пост-реліз Круглого столу від 13 березня 2018 року.

14 березня 2018, 12:05

13 березня, в Комітеті Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки відбувся круглий стіл «Впровадження конкурентних інструментів закупівлі «зеленої» енергії в Україні».

 

Під час круглого столу обговорювали нові підходи до стимулювання виробництва енергії з відновлюваних джерел, Міністр Остап Семирак презентував проект з будівництва сонячних станцій в зоні відчуження, а представники Секретаріату Енергетичного Співтовариства – законопроект “Про відновлювані джерела енергії” в частині запровадження системи аукціонів.

 

Перший заступник Голови Комітету Олександр Домбровський відкриваючи засідання зазначив:

- Нині в Україні діє законодавство, в якому чітко прописана норма “зеленого тарифу” терміном до кінця 2029 року, і в умовах якого певними темпами розвивається “зелена енергетика”. Але світ змінюється, і в багатьох країнах нині використовуються різні конкурентні моделі та механізми закупівлі “зеленої” енергії. Зокрема, великої популярності завдяки своїй ефективності набули аукціонні механізми підтримки ВДЕ, і така модель використовується вже в 70 країнах. Аукціонні інструменти закупівлі енергії дають можливість зменшити фінансове навантаження на енергетичний ринок та водночас сприяють продовженню розвитку “зеленої енергетики”. 
Технічний стан українських ТЕС та ТЕЦ є критичним, адже близько 80% енергоблоків знаходяться на межі фізичного зносу. Водночас в Україні - доволі скромні показники введення нових потужностей об’єктів відновлюваної енергетики. У 2017 році в загальній структурі генерації електричної енергії частка відновлюваної енергетики (без урахування великої гідроенергетики) склала 1,48%, але в структурі вартості електричної енергії її частка складає близько 7,5%. Аукціонна форма підтримки розвитку ВДЕ, яка нині діє в багатьох країнах світу, дасть можливість оптимізувати фінансове навантаження на енергетичний ринок та забезпечить збільшення обсягів інвестицій в українську енергетику для заміщення зношених потужностей - новими “зеленими”. 
В жодному разі не йдеться про скасування “зеленого тарифу” для об’єктів, які вже працюють, він прописаний в законодавстві і діятиме до кінця 2029 року. Сьогодні ми почали обговорення надзвичайно важливої теми, адже хочемо вдосконалити чинні правила – зробити їх кращими.

 

В заході взяли участь народні депутати, Міністр екології та навколишнього середовища Остап Семирак, Заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості Наталія Бойко, т.в.о. Голови “НЕК “Укренерго” Всеволод Ковальчук, Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, Директор ДП “Енергоринок” Юрій Гнатюк, представники НКРЕКП, Секретаріату Енергетичного Співтовариства, ЄБРР, IFC, дипломатичних місій в Україні, ЗМІ та громадськості.