Чи зупинить Росія транзит газу українською ГТС та чи відмовиться Європа підтримувати Україну через свою газову залежність від РФ?

Радіо НВ
01 лютого 2022, 16:55

В ефірі програми «Новий ранок» на Радіо НВ, Андрій Герус заявив про малу вірогідність того, що Росія обмежуватиме транспортування природного газу через українську газотранспортну систему.

«Імовірність зупинки транзиту газу українською ГТС є, але вона досить низька. Якби було дійсно бажання зупинити транзит - це б відбулось в січні, а не в останній місяць зими. Газпром має контрактні зобов’язання як перед Україною так і перед Європою. Поки запуск газогону «Північний потік-2» не відбувся, певні обсяги газу транспортуватимуться через українську ГТС і Україна отримуватиме від цього прибуток», - зі слів Андрія Геруса.

В умовах загострення війни з Росією, Україна має достатньо газу в сховищах і обсягів власного видобутку для того, щоб покрити потреби споживачів.

У європейських країнах ситуація є складнішою, для них Росія залишається ключовим постачальником газу. Сьогодні на європейський ринок Газпром постачає більше 40% від загального обсягу споживання газу і очевидно, що це має вплив на ціну.

Чи вплине така залежність на позицію Європи щодо вторгнення російських сил на територію України?

На думку Андрія Геруса, якщо Європа змінить свою позицію, її газова залежність від цього не зміниться, адже в майбутньому можуть виникати питання не пов’язані з Україною. Наприклад, Росія має особливий інтерес щодо Балтійських країн, а також Молдови.

«Європа все прекрасно розуміє, думаю, єдиний вихід із цієї ситуації – це покращити диверсифікацію джерел і шляхів постачання газу, а також зменшити обсяг поставок газу з Росії», - сказав в ефірі Андрій Герус.

Голова Комітету також зауважив, що європейські відомства вже почали аналізувати поведінку Газпрому на європейському ринку газу. Адже в умовах, коли ціна газу на європейському ринку зростає, Газпром мав би збільшити постачання газу з ціллю отримати більший прибуток. Однак Газпром поставки газу зменшив, чим підтвердив свою нераціональну економічну поведінку.

«Очевидно, що тут є елемент політики. В цьому й найбільша проблема, що Газпром завжди приплітає політику до своєї діяльності. Європа це вже розуміє і, скоріше за все, буде запускати процес диверсифікації, спрямований на зменшення поставок газу з одного джерела», - підсумував Андрій Герус.