Україна, Молдова та Румунія збільшать обсяги торгівлі електроенергією

16 вересня 2022, 15:36

Вчора представники України, Молдови та Румунії зустрілися аби обговорити новий формат відносини в енергетичній сфері.

Статус кандидата на членство в ЄС, наданий Україні та Республіці Молдова разом із успішною синхронізацією їхніх мереж з Європейською континентальною мережею ENTSO-E відкриває нові можливості для регіональної співпраці. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну, енергетична стійкість та безпека постачання стали важливими питаннями в сфері енергетики як для України, так і для Молдови.  

Тому, сторони підтвердили зацікавленість у тристоронній співпраці щодо покращення шляхів диверсифікації поставок енергії на основі збалансованих, прозорих відносин, які забезпечують справедливу конкуренцію; в інтеграції енергетичних ринків; в збільшенні обміну електроенергією між Україною, Республікою Молдова та Румунією.

Найближчим часом, як було анонсовано Міністром закордонних справ України, сторони укладуть угоду про збільшення транскордонної пропускної спроможності для збільшення обсягів торгівлі електроенергією.

З цією угодою збільшаться двосторонні комерційні поставки електроенергії за коротко-, середньо- та довгостроковими контрактами між компаніями країн.

Нагадаємо, 16 березня 2022 року було розпочато синхронізацію енергосистеми України та Молдови з європейською енергосистемою ENTSO-E.

 

Сьогодні Україна експортує електроенергію у межах 300 МВт до Румунії, Словаччини. Крім того, відбувається експорт до Польщі в межах 260 МВт. Україна також експортує понад 150 МВт до Молдови та може розширити цей експорт до 600 МВт.

 

Також зараз активно реконструюється лінія електропередачі від нашої Хмельницької атомної електростанції до польської підстанції Жешув. Це дозволить експортувати до Польщі додатково до 1000 МВт.

 

Тема розширення можливостей України в постачанні електроенергії до Євросоюзу була однією з головних тем переговорів Президента України з Президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн.

 

Під час спільної прес-конференції Володимир Зеленський сказав: «Завдяки приєднанню нашої держави до спільної енергосистеми ЄС країни Європи зможуть отримати дешеву українську електрику, а Україна – надходження до бюджету».