Ліквідність на українському енергоринку суттєво покращиться за наступні 3 місяці – Андрій Герус

21 серпня 2023, 11:56

На ринку електричної енергії існують багатомільярдні борги між компаніями які виробляють електричну енергію, транспортують та постачають її  населенню.

 

Борги накопичилися внаслідок затримки компенсації різниці між ринковими тарифами та ціною електроенергії, за якою постачальники мають продавати її для населення. Різниця в ціні постачальникам має покриватись за рахунок коштів генеруючих державних компаній Енергоатом та Укргідроенерго через підприємство Гарантований покупець. Однак з початку війни державна генерація почала формувати борги перед Гарантованим покупцем, а той своєю чергою – перед постачальниками.

 

Серед причин, чому генерація накопичує борги: зупинка Запорізької АЕС, яка складала 40% потужності всієї атомної генерації України; падіння рівня споживання промисловістю, середнім та малим бізнесом. Однак рівень споживання населенням майже не змінився. Відповідно, скоротилися об’єми продажу електроенергії, а в результаті й прибуток Енергоатому.

 

Для вирішення цієї проблеми Урядом було прийнято рішення про підвищення тарифу на електричну енергію для населення.

 

«Минуло 2 місяці як населення сплачує електроенергію за новою ціною, ще зарано робити висновки про покращення ситуації на енергоринку. Перші несприятливі сигнали того, що підвищення тарифів ніяк не вплинуло, були, ми на них відреагували», - зазначив Голова Комітету Андрій Герус в ефірі телемарафону «Єдині новини».

 

Андрій Герус додав, що 17 серпня було проведено засідання Комітету, де були заслухані позиції компаній. Енергоатом заявив, що зможе компенсувати постачальникам різницю у вартості електроенергії, що постачається населенню за механізмом ПСО, починаючи з вересня.

 

«Учасники засідання дійшли до висновку, що ліквідність на нашому енергетичному ринку суттєво покращиться за наступні три місяці. До кінця 2023 року Енергоатом погасить заборгованість, що виникла у 2023 році, а це 17 млрд грн, - сказав Голова Комітету, - якщо це відбудеться – тоді ми зможемо сказати, що ми досягли мети і ліквідували боргові піраміди, які виникли на нашому енергетичному ринку. Це конструктивне вирішення проблеми від Енергоатому. Я б сказав, що в учасників ринків вселився певний оптимізм, що наша енергосистема за відсутності боргів матиме можливість краще підготуватись до цієї і наступної зими».